Hakkımızda

Exxon Bilişim A.Ş. ailesi olarak geçmişimizden gelen başarı kültürümüzü ve bize gelecek için yol haritası oluşturacak tüm ilkeleri, iş ilkelerimiz içerisinde toparladık. İş İlkelerimiz, tüm Exxon Bilişim çalışanlarına yol gösterecek, her an iş yapma yollarımızın ne olduğunu hatırlatacak bir haritadır. Tüm çalışanlarımızın bu harita içerisinde yer alan ilkelere uymasını ve bu harita ile yol almasını beklemekteyiz. Exxon Bilişim olarak, bu haritanın içinde kalan davranışları destekleriz. Exxon Bilişim kültürümüzü devam ettirmemizi sağlayan ve tüm davranışlarımıza yol gösteren iş ilkelerimizi bir araya getiren kaynaklarımız şunlardır:

Vizyonumuz

Bilişim Teknolojileri kulvarında, ülkemizdeki tüm iş ortaklarımızın, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun olan teknoloji ürünlerinin ve hizmetlerinin sağlayıcısı olmak ve pazarda bilişim firması olarak faaliyetlerine devam etmektir. Bilişim, Telekom ve Tüketici Elektroniği alanlarında hacimli ve katma değerli iş modelimiz yanı sıra servis ve lojistik alanlarında da öncü olmak.

Misyonumuz

Lider dünya markalarıyla ürün yelpazemizde rekabet gücümüzü arttırmak ve iş ortaklarımızın tüm bilişim ürün ve servis ihtiyaçlarını, onlara en iyi lojistik hizmetini vererek karşılayan ana tedarik merkezi olmak. Kalite yönetim sistemimize uygun hareket edip, iş ortaklarımızın memnuniyetini sağlamak için beklentilerini iyi anlamak ve oluşan ihtiyaçları katma değer yaratacak bir hizmet anlayışı ile gerçekleştirirken, çalışanlarımızın güven ve memnuniyet duyabilecekleri bir çalışma ortamı sunmak ve bu doğrultuda, çalışma verimliliğimizi ölçmek ve sürekli iyileştirmek.

Sonuç Odaklıyız

Hızlı, dinamik ve çalışkan bir ekip olarak zoru başarmayı severiz. Hedefimize odaklanırız, maliyet liderliğimiz ile birlikte sektörde de lider olmaya özen gösteririz. Sürdürülebilir ve ölçülebilir verimlilik sergileyerek sonuçlarımıza ulaşırız.

Yetkin Bir Ekibiz

Sürekli gelişime açığız ve önem gösteririz. Hızlı öğrenmeye ve birlikte öğrenmeye, ekip olarak yol almaya değer veririz. Yaptığımız işlerden ve sonuçlardan kendimizi sorumlu hissederiz ve sonuçları almak için yetkinliklerimizi geliştiririz. Tüm bunları hayatı kolaylaştırarak, olumlu ve iyimser iletişim becerileri ile gerçekleştirmeye özen gösteririz. Yenilikçiyiz

Yaratıcı olmaya, değişikliklere ve fırsatlara açık olmaya özen gösteririz. Yeni iş alanları yaratmak, yeni fikirler üretmek ve var olan fırsatları değerlendirmek için ölçülebilir riskler alırız.

Exxon Bilişim, her takımda ve her seviyede somut hedefler üzerinden çalışmayı ve sonuç odaklı iş yapma modelini benimsemiştir. Tüm iş kollarımız için belirlediğimiz Anahtar Performans Göstergeleri (KPIs – Key Performance Indicators) üzerinden yönetiriz. Satışlar, Karlılık, Stok, Giderler, Alacaklar, Ödemeler gibi somut kriterler üzerinden hedefler alırız. 5 yıllık, 1 yıllık, çeyreklik ve aylık hedefler üzerinden işimizi somut göstergeler ve somut aksiyon planları üzerinden yönetiriz. Sonuçlarımızı düzenli olarak takip eder, inceler ve gerekli raporları %100 doğruluk ile zamanında sunarız.

Exxon Bilişim toplantılarda, görüşmelerde, yazılı iletişimde nasıl ortak bir şekilde temsil ettiğimizdir. Exxon Bilişim temsilinde profesyonel olmaya önem gösteririz. Exxon Bilişim temsiline özen göstermemiz hedeflerimize ulaşmamıza ve başarılı olmamıza yardımcı olmaktadır. Bayiiler, üreticiler, bankalar, ajanslar ve diğer üçüncü şahıslar nezdinde Exxon Bilişim'de çalıştığımı beyan ettiğim ya da Exxon Bilişim şirketlerinden herhangi birini temsilen bir toplantıda, görüşmede ya da temasta bulunduğum anda Exxon Bilişim Temsilinin bağlayıcılığını kabul ederiz. Davranışlarımız ile sadece kendimizi değil, kurumumuzun tümünü temsil ettiğimizi devamlı hatırlarız. Exxon Bilişim Temsilinde öncelikle, gereken profesyonel duruşu, saygılı, düzenli, disiplinli, konuya odaklanan, konulara yapıcı katkı sağlayan, not alan, takip eden, ortamın içerisindeki dengelere dikkat eden, iç dinamiklere göre davranan bir davranış bütününe girmemiz gerektiğini biliriz. Emin olmadığımız durumlar ve davranışlar için bir üst yöneticimize ya da insan kaynaklarına danışırız. Geri bildirim almaya ve kendimizi sürekli bu konular ile ilgili geliştirmeye açığız.

Toplantılarda Verimliyiz!

Zamanımızı İyi Yönetiriz: Toplantıya zamanında geliriz, zamanında başlarız ve zamanında bitiririz. Gerekli olmadığı sürece toplantı yapmayız, toplantı sürelerini uzatmayız.Gündemi Net Belirleriz: Toplantının amacını, gündemini ve konuşulacak ana konuları hızlıca belirleriz. Toplantı konusundan sapmayız, konuları dağıtmayız. Toplantıya Odaklanırız: Toplantıya hazırlıklı geliriz, toplantı sırasında iyi dinleriz, aramızda konuşarak, bilgisayar kullanarak, telefonda konuşarak toplantı akışını bozmayız. Gerekli notları toplantıda alırız, not alma malzemelerimizi yanımızda getiririz. Toplantı Notları ve Aksiyon Planı Oluştururuz: Her toplantıda bir görevli belirleriz ve toplantı notlarının alınmasını ve herkese zamanında iletilmesini sağlarız. Toplantı sırasında net aksiyonlar belirleriz. Kim, ne zamana kadar, neleri yapacak ve kimlere iletecek netleştiririz. Gerçekçi aksiyon planları üretiriz, söz verdiğimiz tarihe kadar işlerimizi tamamlarız. Verimsiz Toplantı Yapmayız! Her toplantımızın bir sonucunun olmasını ve mutlaka yeni kazanımlar getirmesini hedefleriz.

Zaman Yönetiminde Etkiniz!

• Planlama Becerimizi Geliştiririz: Sürekli geriden takip eden ve yetişen çalışanlar olmak yerine, ileriyi planlamaya, takvimimizi yönetmeye özen gösteririz.

• Takvim Kullanırız: Toplantılarımızı, ziyaretlerimizi, hatta yaptığımız ana işleri dahi takvimimize işleriz. Düzenli olarak aylık, haftalık, günlük olarak takvimimizi kontrol ederiz. Takvim hatırlatıcısını kullanırız.

• Takvim Duyuruları Atarız: Görüşmeler, toplantılar için muhakkak toplantı daveti atarız, gelen toplantı duyurularına cevap veririz.

• Yapılacaklar Listesini Yönetiriz: Düzenli olarak listemizi yaparız, güncelleriz. İşlerimizi ve sorumluluklarımızı takip ederiz. E-maillerimizin takibini bile gerekiyorsa takvime bağlarız. Acil ve önemli işlerimizi ayırt ederiz.

• Teknoloji Kullanırız: Mail, Web ve vb. elektronik araçları iyi kullanarak zaman kazanırız ve verimliliğimizi arttırırız.

• Yapılacak İşler ve E-mail Konusunda 4D Prensibi:

- Do it (yapılacaklar listene al),

- Delay It (İleri bir tarihe hatırlatıcı kur ya da ileri bir tarih için ajandana yaz),

- Delegate It (ilgili kişilere yönlendir ve sorumluluk ver),

- Delete It (ya da sil/arşivle)

Yazılı İletişimde Güçlüyüz!

E-mail iletişiminde hızlı geri dönüş vermeye önem gösteririz ve tüm maillerimizi zamanında okuma ve cevaplama prensibimiz vardır.

Doğru şekilde hitap ederiz, doğru şekilde sonlandırırız.

Her zaman mail attığımız kişiye saygıyla hitap ederiz, saygıyla bitiririz.

Günlük konuşma dili ile mail atmayız.

Türkçeyi doğru kullanmaya özen gösteririz.

“Görsel yazım formatını” kullanırız: Kısa, öz, net, mümkün olduğunca madde madde.

Sadece e-mail ile haberleşmeyiz. Yüz yüze iletişim ve telefonda iletişime de zaman ayırırız.

Mail tanımlarında/kartvizitlerde iş dışı konu, söz, görsel kullanmayız.

“Zaman kaybetmeyi hiç sevmeyiz” fakat yazılı iletişimin kalitesi adına zaman kaybetmeyi kayıp görmeyiz!

İletişim Temellerimiz

Önce dinleriz. Sakinlikle gerçekten dinleriz. Doğru anladığımıza emin oluruz ve bunun üzerine en doğru aksiyonları alırız.

Empati kurma becerimiz üzerinde sürekli çalışırız. Birbirimizin bakış açısını anlamaya gayret gösteririz.

Karşımızdakinin gerçekten ne istediğini, gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu gerekiyorsa sorularımız ile netleştiririz.

Emin olmadığımız şeyleri sorarız ya da araştırırız.

Farklı iletişim tarzlarının olduğunu her zaman hatırlarız. İletişim sırasında yargılamaya değil, farklı tarzlar ile bağ kurmaya, empati yapmaya çalışırız.

Farklılıkları olan hatta bazen aykırı fikirler üreten kişiler olsa da olumlu bir ahenkle ve destekleyici bir dille iletişim kurarız.

Sabır ve saygı ile hareket ederiz. Karşımızdakini duygusunu anlamaya çalışırız ve karşımızdaki kişiler ile bağ kurmaya özen gösteririz.

Profesyonel olarak çalışmak ve kurumsal olmak kadar, sıcak, samimi ve güvenilir bir şekilde hizmet etmenin önemini hep hatırlarız.

Hem profesyonel hem de sıcak ve samimi bir aile olarak iş yapmaya özen gösteririz.

Kalıcı ve iyi ilişkiler kurmaya değer veririz, uzun vade de hep birlikte yol almaya özen gösteririz.

İşimizi, işin içindeyken, iş üzerindeyken öğreniriz. İşimizi, yardımlaşma ve birbirimizden öğrenme sistemi ile öğreniriz. Yaşayarak öğrenmeye inanırız ve tecrübeye saygı gösteririz.

Sürekli gelişime inanırız. Öğrenmenin bitmeyen bir yolculuk olduğunu biliriz. İşimizi, ekibimizi ve kendimizi sürekli geliştirmek için çalışırız. Herkesin kendi yaşamında çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri olduğunu biliriz.

Dedikodu yapmamaya önem veririz. Exxon Bilişim ailesi, aralarında olmayan bir kişi nezdinde olumsuz olarak konuşmazlar. İnsanların yüzüne söylemediğimiz ve söyleyemeyeceğimiz şeyleri aramızda konuşmayız.

Performans odaklı çalışma stilleri benimseriz. Çabalarımızı ölçülebilir sonuçlara yönlendiririz.

Her zaman ve her koşulda etik ve ahlaklı iş yapmaya özen gösteririz.

 
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.